A person is closing a heavy gate with rusty hinges by pushing the gate with car
ID: 1940723 • Letter: A
Question
A person is closing a heavy gate with rusty hinges by pushing the gate with car A . If w = 23 m and nu A = 1.3 m/s, determine the angular velocity of the gate when 0 = 16degree. theta = rad/s. This problem is most easily approached by differentiating a geometrical constraint. Note that if we define y as the vertical distance between the closed gate configuration and the car at A . we have: y/w = tan Theta. Here omega = 23 m is a constant. Differentiating this expression once with respect to time and noting y = -vA provides an expression for the angular velocity of the gate. Theta.Explanation / Answer
As given in the question as a hint
y = w tan => dy/dt = w sec2() d/dt = w sec2()
d/dt = . =
d/dt = dy/dt /(w sec2()) = -1.3 /(23*sec2()) = - 0.056 cos2()
when = 16o
d/dt = -0.0517 rad/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.