A Company has two issues of debt. Issue A has a maturity value of 6 million doll
ID: 2653769 • Letter: A
Question
A Company has two issues of debt. Issue A has a maturity value of 6 million dollars, a coupon rate of 8.00% paid annually, and is selling at par. Issue B was issued as a subordinate, 15 year bond 5 years ao. Issue B's coupon rate is 8.25%, paid annually. Risk has increased, and investors now demand a pre-tax return of 8.50% on issue B bonds. The maturity value of issue B is 4.5 million dollars. The firm has a marginal tax rate of 35%. What is the company's after tax cost of debt?
0.0821
0.0536
0.0527
0.0534
Please show your work.
Explanation / Answer
Answer is Option D..i.e. 0.0534
For Bond Issue A,
Maturity Value = $6,000,000
Coupon = 8%
The bond is selling at par
Maturity Value = P*(1+r)^n; where P = Principal, r = rate of interest, n = compounding periods
=> P = 6,000,000/(1+8%) = $5,555,556
For Bond Issue B,
Maturity Value = $4,500,000
Coupon = 8.25%
Investor desired rate of return = 8.5% i.e. Yield
Again using the above formula, Principal = 4,500,000/(1+8.5%) = $4,147,465
Hence,
Total Principal = $5,555,556 + $4,147,465 = $9,703,021
Total Maturity Value = $6,000,000 + $4,500,000 = $10,500,000
Again using the above formula, rate of interest i.e. before-tax cost of debt = ((Maturity Value)/(Principal)) - 1
i.e., r = ((10,500,000)/(9,703,021)) - 1
=> r (before tax cost of debt) = 8.214%
Marginal Tax rate of the firm = 35%
After tax cost of debt = before tax cost of debt * (1- tax rate)
=> r (after tax cost of debt) = 8.214%*(1-35%)
= 5.34% (or) 0.0534
Hence the correct answer is Option D
* (Here n is irrelevant as we are trying to find the after tax cost of debt from the year in which investors demanded for a pre-tax return of 8.5% for bond issue B)*
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.