A Chinook salmon has a maximum underwater speed of 3.0 m/s, and can jump out of
ID: 2055938 • Letter: A
Question
A Chinook salmon has a maximum underwater speed of 3.0 m/s, and can jump out of the water vertically with a speed of 5.2 m/s. A record salmon has a length of 1.5 m and a mass of 61 kg. When swimming upward at constant speed, and neglecting buoyancy, the fish experiences three forces: an upward force F exerted by the tail fin, the downward drag force of the water, and the downward force of gravity. As the fish leaves the surface of the water, however, it experiences a net upward force causing it to accelerate from 3.0 m/s to 5.2 m/s. Assuming the drag force disappears as soon as the head of the fish breaks the surface and that F is exerted until two-thirds of the fish's length has left the water, determine the magnitude of F.Explanation / Answer
The force has done a work of F x d where d = [2/3] [1.5] m = 1m. This work is used to increase the kinetic energy of the fish = 0.5 m [v^2 - u^2] and also to increase its potential energy of mg d where d = 1 m. F*1 = 0.5 m [v^2 - u^2] + mg F / m = 0.5* 18.04 + 9.8 F / m = 18.82 F = 18.82 x 63 = 1185.66 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.