A Chinook salmon has a maximum underwater speed of 3.0 m/s, and can jump out of
ID: 1777471 • Letter: A
Question
A Chinook salmon has a maximum underwater speed of 3.0 m/s, and can jump out of the water vertically with a speed of 4.8 m/s. A record salmon has a length of 1.5 m and a mass of 61 kg. When swimming upward at constant speed, and neglecting buoyancy, the fish experiences three forces: an upward force F exerted by the tail fin, the downward drag force of the water, and the downward force of gravity. As the fish leaves the surface of the water, however, it experiences a net upward force causing it to accelerate from 3.0 m/s to 4.8 m/s. Assuming the drag force disappears as soon as the head of the fish breaks the surface and that F is exerted until two-thirds of the fish's length has left the water, determine the magnitude of F. N
Explanation / Answer
W = F d
d = 2/3 * 1.5 = 1.0 m
kinetic energy = 1/2 m * (v2 - u2)
F * 1 = 1/2 m * (v2 - u2) + m g
F/m = (1/2 * (4.82 - 32)) + 9.81
F/m = 16.83
F = 16.83 * 61
magnitude of force = 1027 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.