Three Piggies Enterprises has no debt. Its current total value is $74.4 million.
ID: 2616239 • Letter: T
Question
Three Piggies Enterprises has no debt. Its current total value is $74.4 million. Assume debt proceeds are used to repurchase equity.
Ignoring taxes, what will the company’s value be if it sells $34.2 million in debt? (Do not round intermediate calculations and enter your answer in dollars, not millions of dollars, e.g., 1,234,567. Round your answer to the nearest whole number, e.g., 32.)
Value of the firm $
Suppose now that the company’s tax rate is 34 percent. What will its overall value be if it sells $34.2 million in debt? (Do not round intermediate calculations and enter your answer in dollars, not millions of dollars, e.g., 1,234,567. Round your answer to the nearest whole number, e.g., 32.)
Value of firm $
Explanation / Answer
Solution:-
a) As per M&M Proposition I with no taxes, the value of levered firm(VL) is equal to the value of the unlevered firm(VU). So, with no taxes , the value of firm if it issue debt is =
VU=VL=$74,400,000
Hence the value of the firm = $74,400,000
b) As per M&M Proposition I with taxes, the value of levered firm can be calculated as follows.
VL=VU+Tax rate*Debt
VL=Value of levered firm
VU= Value of unlevered firm = $74,400,000
Tax rate= 34%
Debt = $34,200,000
Note1:-" Tax rate*Debt " in above formula simply represent the present value of tax shield or PV of tax saving on interest cost.
Substituting the values we get,
VL=$74,400,000 +0.34*$34,200,000 =$86,028,000
Hence the value of firm = $86,028,000
Please feel free to ask if you have any query in the comment section.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.