Fox Corporation issued 8%, $560,000, 10-year bonds for $534,000 on June 30, 2016
ID: 2589195 • Letter: F
Question
Fox Corporation issued 8%, $560,000, 10-year bonds for $534,000 on June 30, 2016. Debt issue costs were $3,100. Interest is paid semiannually on December 31 and June 30. One year from the issue date (July 1, 2017), the corporation exercised its call privilege and retired the bonds for $540,000. The corporation uses the straight-line method both to determine interest expense and to amortize debt issue costs.
Required:
1. Prepare the journal entry to record the issuance of the bonds.
2. Prepare the journal entries to record the payment of interest and amortization of debt issue costs on December 31, 2016.
3. Prepare the journal entries to record the payment of interest and amortization of debt issue costs on June 30, 2017.
4. Prepare the journal entry to record the call of the bonds.
Explanation / Answer
1. On june 30, 2016
Journal Entry to record the issuance of the bonds
Journal entry to record Debt issue costs
2. On 31st Dec, 2016
Journal entriy to record the payment of interest and amortization of debt issue costs
Face value of Bond = $560,000
Interest Rate P.A = 8%
Interest payment = ($560000 x 8%) / 2 = $22400
Discounts on bonds payable = $26000
Total number of interest payment = 10 year x 2 = 20 times
Amortised Discount on Bonds payble = $26000/20 = $1300
Bond Interest Expenses = ($22400 + $1300) = $23700
Debt issue expenses = Debt Issue Costs / Total number of interest payment = $3100 / 20 = $155
3. On 30 June 2017
Journal entries to record the payment of interest and amortization of debt issue costs
[See part 2 for working details]
4. On 1 July, 2017
Journal entry to record the call of the bonds
Unamortise Debt issue costs = ($3100 / 10) x 9 = $2790
Unamortise Discount on Bonds payble = ($26000 / 10) x 9 = $23400
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.