Four-part question set: A chemist dissolves 30.0 g of potassium phosphate in one
ID: 304217 • Letter: F
Question
Four-part question set: A chemist dissolves 30.0 g of potassium phosphate in one beaker of water and 30.0 g of silver() nitrate in a second beaker of water. When the two solutions are poured together, a solid precipitate forms. Write a balanced molecular equation, determine the identity of the limiting reactant, and predict the expected mass of solid product. (Ignore equilibrium.) 28. What is the identity of the solid product? 29. Add together all the coefficients in the balanced equation. What is the total? 30. What is the identity of the limiting reactant? 31. What is the predicted mass of the solid product? 28. 29. 30. 31.Explanation / Answer
28.
Balanced equation is,
K3PO4 (aq.) + 3 AgNO3 (aq.) -------> Ag3PO4 (s) + 3 KNO3 (aq.)
The precipitate is = Ag3PO4, Silver phosphate
29.
Total of coefficients = 1 + 3 + 1 + 3 = 8
30.
Moles of K3PO4 = mass / molar mass = 30.0 / 212.3 = 0.141 mol
Moles of AgNO3 = 30.0 / 169.9 = 0.176 mol
From the balanced equation,
1 mol of K3PO4 needs 3 mol of AgNO3.
Hence, AgNO3 is limiting reagent.
31.
3 mol of AgNO3 gives 1 mol of Ag3PO4
then,
0.176 mol of AgNO3 gives 0.176 * 1 / 3 = 0.0588 mol of Ag3PO4
Therefore, Mass of product = moles * molar mass = 0.0588 * 418.6 = 24.6 g.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.