Four-part question set: A chemist dissolves 30.0 g of potassium phosphate in one
ID: 483940 • Letter: F
Question
Four-part question set: A chemist dissolves 30.0 g of potassium phosphate in one beaker of water and 30.0 g of silver(l) nitrate in a second beaker of water. When the two solutions are poured together, a solid precipitate forms. Write a balanced molecular equation, determine the identity of the limiting reactant, and predict the expected mass of solid product. (Ignore equilibrium.) What is the identity of the solid product? Add together all the coefficients in the balanced equation. What is the total? What is the identity of the limiting reactant? What is the predicted mass of the solid product?Explanation / Answer
K3PO4(s) + AgNO3(s) --> in water
K3PO4(aq) + 3AgNO3(aq) --> Ag3PO4(s) + 3KNO3(aq)
mol of K3PO4 = mass/MW = 30/212.27 = 0.1413
mol of AgNO3 = mass/MW = 30/169.87 = 0.1766
Ratio is 1:3 so
0.1413 mol of K3PO4 --> 3*0.1413 = 0.4239 AgNO3
clearly, AgNO3 is limiting
Q28.
Identity of solid is Silver Phosphate
Q29
total balance:
1+3 = 3+1 ---> 8
Q30
clearly, AgNO3 is limiting
Q31
mass of precipitate formed
0.1766 mol of AgNO3 --> 1/3 mol of Ag3PO4
0.1766 mol --> 0.05886 mol of Ag3PO4
mass = mol*MW = 0.05886 *418.5760 = 24.6373 g of Ag3PO4 will be produced
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.