The records at the end of January 2012 for Captain Company showed the following
ID: 2556100 • Letter: T
Question
The records at the end of January 2012 for Captain Company showed the following for a particular kind of merchandise Inventory, December 31, 2011, at FIFO: 14 Units@ $16 $224 Inventory, December 31, 2011, at LIFO: 14 Units @ $12 $168 Units 27 54 36 26 Total Unit Cost Cost $14 $378 19 1,026 Transactions Purchase, January 9, 2012 Purchase, January 20, 2012 Sale, January 21, 2012 (at $39 per unit) Sale, January 27, 2012 (at $40 per unit) Required: 1. Compute the inventory turnover ratio under the FIFO and LIFO inventory costing methods. (Do not round intermediate calculations and round your final answers to 2 decimal places.) FIFO Inventory turnover ratio LIFO Inventory turnover ratio 2. Which costing method is the more accurate indicator of the efficiency of inventory management? LIFOExplanation / Answer
Answer 1. Periodic Method - FIFO Cost of Goods Available for Sale Date Explanation Units Unit Cost Total Cost 1-Jan Op. Inventory 14 16.00 224 9-Jan Purchases 27 14.00 378 20-Jan Purchases 54 19.00 1,026 Total 95 1,628 Sales: Date Explanation Units Unit Cost Total Cost 21-Jan Sales 36 39.00 1,404 27-Jan Sales 26 40.00 1,040 Total 62 2,444 Ending Inventory (In Units) = 95 Units - 62 Units = 33 Units Value of Ending Inventory Date Units Unit Cost Total Cost 20-Jan 33 19.00 627 Total 33 627 Cost of Goods Sold: Cost of Goods Available for Sale 1,628 Less: Ending Inventory 627 Cost of Goods Sold 1,001 Inventory Turnover Ratio = Cost of Goods Sold / Average Inventory Avg. Inventory = ($224 + $627) / 2 = $425.50 Inventory Turnover Ratio - FIFO = $1,001 / $425.50 Inventory Turnover Ratio - FIFO = 2.35 (Approx.) Periodic Method - LIFO Cost of Goods Available for Sale Date Explanation Units Unit Cost Total Cost 1-Jan Op. Inventory 14 12.00 168 9-Jan Purchases 27 14.00 378 20-Jan Purchases 54 19.00 1,026 Total 95 1,572 Sales: Date Explanation Units Unit Cost Total Cost 21-Jan Sales 36 39.00 1,404 27-Jan Sales 26 40.00 1,040 Total 62 2,444 Ending Inventory (In Units) = 95 Units - 62 Units = 33 Units Value of Ending Inventory Date Units Unit Cost Total Cost 1-Jan 14 12 168 9-Jan 19 14.00 266 Total 33 434 Cost of Goods Sold: Cost of Goods Available for Sale 1,572 Less: Ending Inventory 434 Cost of Goods Sold 1,138 Inventory Turnover Ratio = Cost of Goods Sold / Average Inventory Avg. Inventory = ($168 + $434) / 2 = $602 Inventory Turnover Ratio - LIFO = $1,138 / $602 Inventory Turnover Ratio - LIFO = 1.89 (Approx.) Answer 2 -a. FIFO In the changing prices environment, FIFO method is considered more accurate because ending inventories are at the latest prices.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.