The rechargeable batteries for a laptop computer need a much smaller voltage tha
ID: 1670596 • Letter: T
Question
The rechargeable batteries for a laptop computer need a much smaller voltage than what a wall socket provides. Therefore, a transformer is plugged into the wall socket and produces the necessary voltage for charging the batteries. The batteries are rated at 9.0 V, and a current of 264 mA is used to charge them. The wall socket provides a voltage of 120 V. (a) Determine the turns ratio of the transformer. NsNp = 1 (b) What is the current coming from the wall socket? Ip = 2 3 ---Select--- V W C Ohm A (c) Find the average power delivered by the wall socket and the average power sent to the batteries. Pp = 4 5 ---Select--- C A Ohm W V Ps = 6Explanation / Answer
Sacket voltage Vp = 120 Volt
Battery voltage V s = 9 V
Curerent Is = 264 mA = 0.264 A
We know Truns ratio of the transformer Ns/Np = Vs/Vp
= 9/120 = 0.075
(b).we know Ip/Is = Ns/Np
From this current coming from wall sacket Ip = (Ns/Np ) *Is
= 19.8 mA = 19.8 * 10 ^ -3 A
©. Average power delivered by the wall sacket P =Vp*Ip= 2.376 W
Average power sent to he batteries P ‘ = Vs*Is
= 2.376 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.