The rechargeable batteries for a laptop computer need a much smaller voltage tha
ID: 1562778 • Letter: T
Question
The rechargeable batteries for a laptop computer need a much smaller voltage than what a wall socket provides. Therefore, a transformer is plugged into the wall socket a produces the necessary voltage for charging the batteries. The batteries are rated at 9.0 V. and a current of 262 mA is used to charge them. The wall socket provides a voltage of 120 V. (a) Determine the turns ratio of the transformer. N_s/N_p = (b) What is the current coming from the wall socket? (c) Find the average power delivered by the wall socket and the average power sent to the batteries. P_p = P_s =Explanation / Answer
Given Data
Socket voltage Vp = 120 Volt
Battery voltage V s = 9 V
Current Is = 262 mA = 0.262 A
Solution :-
We know Truns ratio of the transformer Ns/Np = Vs/Vp
= 9/120
= 0.075
(b).we know Ip/Is = Ns/Np
From this current coming from wall sacket Ip = (Ns/Np ) *Is
= 0.075 * 0.262
= 19.65 mA = 19.65 * 10 ^ -3 A
(c) Average power delivered by the wall sacket P = Vp*Ip
= 19.65 * 10 ^ -3 A * 120
= 2.36 W
Average power sent to he batteries P ‘ = Vs*Is
= 9*0.262
= 2.36 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.