The rechargeable batteries for a laptop computer need a much smaller voltage tha
ID: 1461206 • Letter: T
Question
The rechargeable batteries for a laptop computer need a much smaller voltage than what a wall socket provides. Therefore, a transformer is plugged into the wall socket and produces the necessary voltage for charging the batteries. The batteries are rated at 9.0 V, and a current of 232 mA is used to charge them. The wall socket provides a voltage of 120 V.
(a) Determine the turns ratio of the transformer.
=
(b) What is the current coming from the wall socket?
Ip = ---Select--- A Ohm W C V
(c) Find the average power delivered by the wall socket and the average power sent to the batteries.
Pp = ---Select--- Ohm W V A C
Ps = ---Select--- Ohm V W C A
GO Tutorial
Additional Materials
Section 22.9
Ns NpExplanation / Answer
(a) Transformer ratio is, Np / Ns = Vp / Vs = Is / Ip = 120 / 9 = 13.33
(b) so, Vp / Vs = Is / Ip , then we get
I p = Is / 13.33 = 232 /13.33 mA = 17.4 m A
(c) the values, P p = Ps = Vp Ip = (120)(17.4 x10-3) = 2.088 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.