Lindon Company is the exclusive distributor for an automotive product that sells
ID: 2546736 • Letter: L
Question
Lindon Company is the exclusive distributor for an automotive product that sells for $22.00 per unit and has a CM ratio of 30%. The company’s fixed expenses are $105,600 per year. The company plans to sell 17,400 units this year.
Required:
1. What are the variable expenses per unit?
2. What is the break-even point in unit sales and in dollar sales?
3. What amount of unit sales and dollar sales is required to attain a target profit of $39,600 per year?
4. Assume that by using a more efficient shipper, the company is able to reduce its variable expenses by $2.20 per unit. What is the company’s new break-even point in unit sales and in dollar sales?
Explanation / Answer
1) Here it is given CM ratio us 30%. Which means Contribution margin/ Revenue=30%
CM/22=30%
CM= 22×30%=6.6
So Variable cost per unit= Sales per unit- Contribution margin per unit
= 22-6.6=15.4
2)At BEP there will be no profit and no sales.
BEP= Fixed expenses/ CM per unit
=105600/6.6=16000 units
BEP sales in $=16000×22=352000
3) Target profit=39600.
Fixed expenses=105600
Total target contribution=145200
So No of unit sales for the above target= 145200/6.6=22000
And Sales in $=22000×22=484000
4) If Variable expenses is reduced by 2.2 per unit. That means the Contribution per unit increases by 2.2 per unit. So new Contribution per unit=6.6+2.2=8.8
New BEP in units= Fixed exp/Contribution per unit=105600/8.8=12000 Units
New BEP IN $= 12000×22=264000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.