Linda\'s Luxury Travel (LLT) is considering the purchase of two Hummer limousine
ID: 2532161 • Letter: L
Question
Linda's Luxury Travel (LLT) is considering the purchase of two Hummer limousines. Various information about the proposed investment follows: Initial investment (2 limos) Useful life Salvage value Annual net income generated LLT's cost of capital 1,260,000 10 years S 130,000 114,660 14% Assume straight line depreciation method is used. Required Help LLT evaluate this project by calculating each of the following: 1. Accounting rate of return. (Round your percentage answer to 1 decimal place.) ounting Rate of Return 2. Payback period. (Round your answer to 2 decimal places.) back Period YearsExplanation / Answer
4. IRR is lesser than 14 % because at IRR, NPV will be 0 and NPV will become 0 only when IRR is less than expected rate of return
1. Accounting rate of return= Average annual profit/Average Investment Average annual profit: 114660*14%= 16052 Average Investment= 1,260000/10= 126000 Therefore, ARR= 16052/126000*100= 12.74%Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.