Linda\'s Luxury Travel (LLT) is considering the purchase of two Hummer limousine
ID: 2569749 • Letter: L
Question
Linda's Luxury Travel (LLT) is considering the purchase of two Hummer limousines. Various information about the proposed investment follows: Initial investment (2 limos) Useful life Salvage value Annual net income generated LLT's cost of capital $1,200,000 10 years $130,000 108,000 14% Assume straight line depreciation method is used. Required Help LLT evaluate this project by calculating each of the following: 1. Accounting rate of returm. (Round your percentage answer to 1 decimal place,) Accounting Rate of Return 2. Payback period. (Round your answer to 2 decimal places.) Payback Period YearsExplanation / Answer
1). Rate of Return :-
Rate of Return = Net Income / Initial Investment
= $108000 / $1200000
= 9%
2) Payback Period :-
Payback Period = Initial Investment / Cash Flow
= $1200000 / $215000
= 5.58 Years
Note : Cash Flow = Net Income + Depreciation = $108000 + (($1200000 - $130000)/10) = $215000
3). Net Present Value :-
4). IRR :-
IRR is Less than 14%
Particulars Table or Calculator Function :- Cash Outflow (Beginning of year) $1200000 n = 0 i = 15% Present Value $1740000 Table or Calculator Function : Cash Inform (For next 10 year) $215000 n = 10 i = 14% Table Factor 5.216 Present Value $1121440 Cash Infow (For 10th Year) $130000 n = 10 i = 14% Table Factor 0.2697 Present Value $35061 Total Net Present Value($1200000 - ($1121440+$35061)) -43499Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.