Linda\'s Luxury Travel (LLT) is considering the purchase of two Hummer limousine
ID: 2524538 • Letter: L
Question
Linda's Luxury Travel (LLT) is considering the purchase of two Hummer limousines. Various information about the proposed investment follows: Initial investment (2 limos) Useful life Salvage value Annual net income generated LLT's cost of capital S 720,000 0 years s 100,000 59,040 14% Assume straight line depreciation method is used Required Help LLT evaluate this project by calculating each of the following: 1. Accounting rate of retum. (Round your percentage answer to 1 decimal place.) nti ng Rate of Return 2. Payback period. (Round your answer to 2 decimal places.) ayback Period YearsExplanation / Answer
1) Accounting Rate of return = Annual Net Income/Initial Investment
= $59,040/$720,000 = 0.082 or 8.20%
2) Pay Back Period = Initial Investment/Annual Cash Inflow
Depreciation Expense = (Cost - Salvage Value)/Useful Life
= ($720,000 - $100,000)/10 yrs = $62,000 per year
Annual Cash Inflows = Annual Net Income+Depreciation Expense
= $59,040+$62,000 = $121,040
Payback Period = $720,000/$121,040 = 5.95 years
3) Cash outflow (Beginning of year) = $720,000
n = 10 yrs, i = 14%
Present Value of Cash Inflows = [Annual Cash Inflows*PVAF(10 yrs, 14%)]+[Salvage Value*PVF(10 yrs, 14%)]
= ($121,040*5.216116)+($100,000*0.269744)
= $631,359+$26,974 = $658,333
Net Present Value = PV of Cash Inflows - PV of Cash Outflows
= $658,333 - $720,000 = ($61,667)
4) IRR is the rate at which net present value is zero (i.e. pof resent value cash inflows is equal to present value of cash outflows). In this given case, the NPV is negative (i.e. present value of cash inflows is less than present value of cash outflows). Thus IRR should be less than the cost of capital of 14%.
Therefore, IRR is less than 14%.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.