Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Ivanhoe Furniture Company started construction of a combination office and wareh

ID: 2521901 • Letter: I

Question

Ivanhoe Furniture Company started construction of a combination office and warehouse building for its own use at an estimated cost of $5,018,300 on January 1, 2017. Ivanhoe expected to complete the building by December 31, 2017. Ivanhoe has the following debt obligations outstanding during the construction period.
Construction loan-12% interest, payable semiannually, issued December 31, 2016 $2,002,400 Short-term loan-10% interest, payable monthly, and principal payable at maturity on May 30, 2018 1,600,100 Long-term loan-11% interest, payable on January 1 of each year. Principal payable on January 1, 2021 1,000,600

Explanation / Answer

Note :

A ) Interest on Construction Loan = $2,002,400 * 12% = $240,288

B ) Weighted Interest Rate =

= (Interest payable on Long term & short term loans) / (Total of Long term & short term loans)

= [ ($1,600,100 * 10 %) + ($1,000,600 *11 %) ] / ($1,600,100 + $1,000,600)

= $270,076 / $2,600,700 = 0.1038 or 10.38 %

C ) Weighted Average Interest.

= (Weighted average accumulated expenditure - Construction Loan amount ) * Weighted Interest Rate

= ($3,795,000 - $2,002,400) * 10.38 %

= $1,792,600 * 10.38 % = $186,072

Answer 1

Avoidable Interest = Interest on Construction Loan + Weighted Average Interest.

= $240,288 [ Note A] + $186,072 [ Note C]  = $426,360

Answer 2

Note :

A) Actual Interest payable = ($2,002,400 * 12%) + ($1,600,100 * 10 %) + ($1,000,600 *11 %)

= $240,288 + $160,010 + $110,066 = $510,364

B) Interest amount to be capitalize = Lower of Avoidable Interest or Actual Interest

= $426,360 [ Since avoidable interest is lower ]

C ) Total cost to be captalize = Actual cost as on December 31 , 2027 + Interest amount to be capitalize

= $5,249,900 + $426,360 = $5,676,260

Depreciation Expense as per SLM = (Total Cost - Salvage Value) / Estimated useful life

= ($5,676,260 - $298,000) / 30years = $179,275