An employee\'s rate of pay is $50.00 per hour, with time and a half for all hour
ID: 2509909 • Letter: A
Question
An employee's rate of pay is $50.00 per hour, with time and a half for all hours worked in excess of 40 during a week. The following data are available: Allowances claimed on W-4 4 Hours worked this week 52 F I T Withheld $ ? Social Security tax was withheld @ the rate of 6% on the 1st $ 117,000 Medicare tax was withheld @ the rate of 1.5 % The standard withholding allowance is $75 Based on this data, calculate the employee's net pay for the week. Show your calculations. Use the Wage Bracket Withholding table (Exhibit 3) on page 509 to calculate the Federal Income Tax withheld.
Explanation / Answer
Hourly wage Rate = $50
Hours worked = 52
Gross Pay = 52 x $50 = $2600
Less: Social Security Tax withheld = 6% of $2600 = $156
Less: Medicare Tax withheld = 1.5% of $2600 = $39
Less: Standard withholding allowance = $75
Net Pay for the week = $2330
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.