Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An emf source with a magnitude of E = 120 V , a resistor with a resistance of R

ID: 2077434 • Letter: A

Question

An emf source with a magnitude of E = 120 V , a resistor with a resistance of R = 80.0 , and a capacitor with a capacitance of C = 2.90 F are connected in series. Part A As the capacitor charges, when the current in the resistor is 0.850 A , what is the magnitude of the charge on each plate of the capacitor? Q =
C SubmitGive Up An emf source with a magnitude of E = 120 V , a resistor with a resistance of R = 80.0 , and a capacitor with a capacitance of C = 2.90 F are connected in series. Part A As the capacitor charges, when the current in the resistor is 0.850 A , what is the magnitude of the charge on each plate of the capacitor? Q =
C SubmitGive Up An emf source with a magnitude of E = 120 V , a resistor with a resistance of R = 80.0 , and a capacitor with a capacitance of C = 2.90 F are connected in series. Part A As the capacitor charges, when the current in the resistor is 0.850 A , what is the magnitude of the charge on each plate of the capacitor? Q =
C SubmitGive Up

Explanation / Answer

voltage drop across resistor = 80 * 0.85 = 68V

voltage across capacitor = 120 -68 =52v

charge Q = 52* 2.90 F = 150.8 Coulomb

Q= 0.0001508 Coulomb

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote