An elevator of mass 1000 kg is pulled upwards by a steel cable; the tension in t
ID: 1778258 • Letter: A
Question
An elevator of mass 1000 kg is pulled upwards by a steel cable; the tension in the cable is 11000N. The elevator slides on vertical rails which exert a frictional force of 500 N. The elevator starts from rest and increases its altitude by 20 m. Use g = 10 m s-2 . a. Calculate the work done by the tension force ________________________ J friction ________________________ J, and gravity _________________________ J. What is the total work done on the elevator? b. What is the change in potential energy of the elevator? _______________J c. Use the answers to parts (a) and (b) to calculate the change in kinetic energy of the elevator and hence its speed at the 20 m altitude d. Use this to calculate the acceleration of the elevator
Explanation / Answer
Given mass of elevator m = 1000 kg
tension T = 11000 N
frictional force f = 500 N
displacement s = 20 m
here tension is in upward so taken as positive
friction and gravitational force are in downward so taken as negative
The definition of work is W = force * displacement
a)
W(T) = T * s = 11000 * 20
W(T) = 220000 J
work done by friction
W(f) = - f * s = - 500 * 20 = - 10000 J
work done by gravity is
W(g) = - m * g * s = - 1000 * 9.8 * 20
W(g) = 196000 J
total work W = W(T) + W(f) + W(g)
W = 220000 - 10000 - 196000
W = 14000 J
b)
the change in potential energy is P.E = m * g * h
P.E = 1000 * 9.8 * 20
P.E = 196000 J
c) the total work done = change in kinetic energy
Change in K.E = 14000 J
1/2 * m * v^2 = 14000
1/2 * 1000 * v^2 = 14000
v = 5.29 m/s
d)
from the equation
v^2 - u^2 = 2 * a * s
(5.29)^2 - 0 = 2 * a * 20
a = 0.7 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.