Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An elevator of mass 200kg suspended from a cable. a). If the elevator is traveli

ID: 2190019 • Letter: A

Question

An elevator of mass 200kg suspended from a cable. a). If the elevator is traveling upwards at a velocity of 2m/s, what are the magnitudes of the forces on it? b). If the elevator accelerates upwards, then will the forces acting on it add up to zero? Which force will change? Which force remains the same? c). If the upwards acceleration is 3 m/s2, then what is the magnitude of each force? d). If the elevator accelerates downward at 3m/s2, then what is the magnitude of each force.

Explanation / Answer

a)the forces are tension in the cable and weight of the elevator T=mg=200*9.8=1960N b)mg will not change Then T-mg=ma =>T=m(g+a) only Tension changes the forces does not addupto zero c)mg=1960N T=200(9.8+3)=2560N d)mg=1960N T=m(g-a) T=1360N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote