An employee\'s rate of pay is $40.00 per hour, with time and a half for all hour
ID: 2346842 • Letter: A
Question
An employee's rate of pay is $40.00 per hour, with time and a half for all hours worked in excess of 40 during a week. The following data are available:Allowances claimed on W-4 4
Allowance amount allowed: $70 ea.
Hours worked this week 50
Y T D Earnings prior $105,200
F I T Withheld $ 340.44 plus 28%
Social Security tax was withheld @ the rate of 6.2% on the 1st $ 106,400
Medicare tax was withheld @ the rate of 1.45 %
Based on this data, calculate the employee's net pay for the week. Show your calculations.
Explanation / Answer
40hrs x 40 = 1600 10hrs x 60 = 600 _______________ total = 2200 Deductions FIT 340.44 + 2200*28% =-956.44 Social Security 1200*6.2% = -74.40 (106400 - 105200 = 1200) Medicare 2200 * 1.45% = -31.90 _________________________________ Total Salary = 1137.26
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.