A soccer ball of mass 0.45 kg is rolling with velocity 0, 0, 2.4 m/s, when you k
ID: 250914 • Letter: A
Question
A soccer ball of mass 0.45 kg is rolling with velocity
0, 0, 2.4
m/s,
when you kick it. Your kick delivers an impulse of magnitude 1.4 N · s in the x direction. The net force on the rolling ball, due to the air and the grass, is 0.21 N in the direction opposite to the direction of the ball's momentum. Using a time step of 0.5 s, find the position of the ball at a time 1.5 s after you kick it, assuming that the ball is at the origin at the moment it is kicked. Use the approximation
(Express your answer in vector form.)
= m
Additional Materials
Section 2.4
Explanation / Answer
Initial velocity of ball = 0i +0j +2.4k m/sec
Force exerted by kick =1.4/0.5
= 2.8 N in -ve x direction
net force on the rolling ball, due to the air and the grass = -0i -0j -0.21k
So, acceleration on ball =F/m
= -6.22i - 0.466k
As, S=ut + 1/2at2
=> S= (2.4k)*1.5 + 1/2 *(-6.22i -0.466k) * (1.5)2
= 3.6k - 7i - 0.524k
= -7i + 3.076k
Position of ball after 1.5 sec in vector form = -7i + 3.076k
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.