A snow maker at a resort pumps 200 kg of lake water per minute and sprays it int
ID: 1632611 • Letter: A
Question
A snow maker at a resort pumps 200 kg of lake water per minute and sprays it into the air above a ski run. The water droplets freeze in the air and fall to the ground, forming a layer of snow. If all of the water pumped into the air turns to snow, and the snow cools to the ambient air temperature of -8.9°C, how much heat does the snow-making process release each minute? Assume the temperature of the lake water is 19.5°C, and use 2.00x103 J/(kg·C°) for the specific heat capacity of snow.
note: the answer I got was 1.50 J and this was incorrect.
Explanation / Answer
Given that
mass m=200 kg
temperature T1=19.5 C
temperature T2=-8.9 C
specific heat capacity C=2*10^3 J/kg.c
now we find the heat
heat Q=mc[T2-T1]
=200*2*10^3*[-8.9-19.5]
=-11360000 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.