A smog alert is issued when the amount of particualte matterin the air is found
ID: 2952633 • Letter: A
Question
A smog alert is issued when the amount of particualte matterin the air is found to be greater than 7ppm. Samples collected from16 stations have a mean of 7.8ppm and a standard deviation of2ppm. a.) report a 95% one sided confidence interval for the meanparticulate in the air b.) Perform a post- hoc power analysis. Compute the differencefor which you have 80% power with a sample size of n= 16stations. A smog alert is issued when the amount of particualte matterin the air is found to be greater than 7ppm. Samples collected from16 stations have a mean of 7.8ppm and a standard deviation of2ppm. a.) report a 95% one sided confidence interval for the meanparticulate in the air b.) Perform a post- hoc power analysis. Compute the differencefor which you have 80% power with a sample size of n= 16stations.Explanation / Answer
Null hypothesis, H0: 7Alternate hypothesis, H1: > 7
sample mean, x = 7.8
sample standard deviation, s = 2
sample size, n = 16
standard error, e = s/n = 2/16 =0.5
test statistics , t = (x-)/e = (7.8-7)/0.5=1.6
degrees of freedom, df = n-1=16-1=15
At = .05, df = 15 and one tail,
critical t from the t table = 1.753
since the test statistics is less than the critical t value, hencewe accept the null hypothesis.
hence, we can conclude that A smog alert need not be issued as theamount of particualte matter in the air is found to be less than7ppm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.