A small, m = 3.50 g plasticball is suspended by a 20.0 cm long string in a unifo
ID: 1665907 • Letter: A
Question
A small, m = 3.50 g plasticball is suspended by a 20.0 cm long string in a uniform electricfield as shown in Figure P19.54. If the ball is in equilibrium whenthe string makes a 15.0° angle with the vertical, what is thenet charge on the ball?_____________ µC A small, m = 3.50 g plasticball is suspended by a 20.0 cm long string in a uniform electricfield as shown in Figure P19.54. If the ball is in equilibrium whenthe string makes a 15.0° angle with the vertical, what is thenet charge on the ball?
_____________ µC
Explanation / Answer
A small, m = 3.50 g plasticball is suspended by a 20.0 cm long string in a uniform electricfield as shown in Figure P19.54. If the ball is in equilibrium whenthe string makes a 15.0° angle with the vertical, what is thenet charge on the ball?tan15=Eq/mg
where E is the electric field
q is the charge
m is the mass in kg
and g is the acceleration due to gravity.
from the above expression
q =3.5*10-3*9.8*tan15/E
_____________ µC
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.