A small town needs about 20 Megawatts of power and thetransmission station is 10
ID: 1764666 • Letter: A
Question
A small town needs about 20 Megawatts of power and thetransmission station is 10km away. The wires carrying the currentare made of copper and have a radius of 1cm. (resistivity ofcopper= 1.68x10^-8) a.) What is the power lost in the electrical lines(2 needed to complete the circuit) if the voltage supplied to thetown is 50,000V? b.) Could the electricity be transmitted atstandard household voltage of 120V? A small town needs about 20 Megawatts of power and thetransmission station is 10km away. The wires carrying the currentare made of copper and have a radius of 1cm. (resistivity ofcopper= 1.68x10^-8) a.) What is the power lost in the electrical lines(2 needed to complete the circuit) if the voltage supplied to thetown is 50,000V? b.) Could the electricity be transmitted atstandard household voltage of 120V?Explanation / Answer
l = 10 km = 10 x 103 m r = 1 cm = 0.01 m A = r2 the restance will be the restance will be R = l / A (a) I = V / R = 50 x 103 V from the given problem the power loss in the lineis Ploss = I2 R = ........ W (b) with V = 120 V I = 120 V / R = .......... A from the given problem the power loss in the lineis Ploss = I2 R = ........ W if this power is greater than 20 MW then theelectricity be transmitted at standard household voltage of 120 Vis less then there is no possibility = .......... A from the given problem the power loss in the lineis Ploss = I2 R = ........ W if this power is greater than 20 MW then theelectricity be transmitted at standard household voltage of 120 Vis less then there is no possibilityRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.