A snowball rolls down a 200 m long hill at an angle of 30o above the horizon. Af
ID: 2146953 • Letter: A
Question
A snowball rolls down a 200 m long hill at an angle of 30o above the horizon. After leavingthe hill it rolls toward a 1200 kg small car on an icy horizontal surface. The snowball has a mass
of 200 kg and a diameter of 1.2 m.
(a) What is the speed of the snowball at the bottom of the hill?
(b) The snowball collides with the car and all the snow covers the car. What is the speed of the
snow covered car after the collision?
(c) What fraction of the snowball's kinetic energy remains after the collision? Answer: 0.143
(d) If the snow covered car slides off a 100 m high cliff, how far from the edge of the cliff does
the car land?
show work please & thank you!
Explanation / Answer
ok dear
(a) conservation of energy,
E = 0
-m g S sin + ½ m v² + ½ I ² = 0
-m g S sin + ½ m v² + ½ (2/5 * mr²) (v/r)² = 0
canceled out of mass m and simplify,
(7/10) v² - g S sin = 0
(7/10) v² - (9.8)(200) sin 30 = 0
v = 37.4166 m/s
(b).
P = 0
Mv - (m + M)v' = 0
(200)(37.4166) - (200 + 1200)v' = 0
v' = 5.34523 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.