Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A CPA firm estimates that an audit will require the following work: Type of Audi

ID: 2505174 • Letter: A

Question

A CPA firm estimates that an audit will require the following work:

Type of Auditor               Expected Hours           Cost per Hour                  Standard Costs

      Manager                           10                            $50                                 $  500

      Senior                              20                             40                                     800

      Staff                                 40                             30                                  1,200

      Totals                               70                                                                 $2,500

The actual hours and costs were:

Type of Auditor                 Actual Hours         Actual Cost per Hour               Actual Costs

      Manager                            9                            $52                                $   468

      Senior                              22                             38                                     836

      Staff                                 44                             30                                  1,320

      Totals                               75                                                                 $2,624

Required:

Calculate the direct labor, wage rate, and labor efficiency variances for each type of auditor and interpret.

Explanation / Answer

Hi,


Please find the answer as follows:



Part A:


Direct Labor Variance =Actual Labor Cost - Standard Labor Cost = 2624 - 2500 = 124 (Unfavorable)


Part B:


Wage Rate Variance = Actual Hours*(Actual Rate - Standard Rate)


Manager = 9*(52 - 50) = 18 (U)

+

Senior = 22*(38 - 40) = 44 (F)

+

Staff = 44*(30 - 30) = 0


Wage Rate Variance = 18 - 44 + 0 = 26 (Favorable)


Part C:


Efficiency Variance = Standard Rate*(Actual Hours - Standard Hours for Actual Production)


Manager = 50*(9 - 10) = 50 (F)

+

Senior = 40*(22 - 20) = 80 (U)

+

Staff = 30*(44 - 40) = 120 (U)


Efficiency Variance = -50 + 80 + 120 = 150 (Unfavorable)



Thanks.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote