Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A CE amplifier utilizes a BJT with beta = 100 and VA = 50 V. biased at Ic = 0.5

ID: 1832565 • Letter: A

Question

A CE amplifier utilizes a BJT with beta = 100 and VA = 50 V. biased at Ic = 0.5 mA; it has a collector resistance Rc = 10 k Ohm. Assume RB ge r pi. Find Rin, R0, and Av0. If the amplifier is fed with a signal source having a resistance of 10komega, and a load resistance RL= 10 komega is connected to the output terminal, find the resulting Av and Gv. If the peak voltage of the sine wave appearing between base and emitter is to be limited to 5 mV. what Vsig is allowed, and what output voltage signal appears across the load?

Explanation / Answer

gm=IC/VT=0.0005/0.025=0.02 S==>ro=VA/IA=50/0.0005=100000

r=/gm=100/0.02=5000 ==>RO=RC//ro=10000*100000/(10000+100000)=

9090.91 ==>Rin=r=5000 ==>Av=vo/vi=-gm*(RO//RL)=-0.02*9090.91//10000=

-95.23==>Gv=vo/vsig=Rin/(Rin+Rsig)=5000/(5000+10000)0.333==>

AV=Rin/(Rin+Rsig)*-95.23=-31.74==>maxsig=vo/Gv=0.005/31.74=0.00015753 V

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote