A CD with a diameter of 12.0 cm starts from rest and with a constant angular acc
ID: 2242469 • Letter: A
Question
A CD with a diameter of 12.0 cm starts from rest and with a constant angular acceleration of 1.0 rad/sec2 acquires an angular velocity of 5.0 rad/sec. The CD continues rotating at 5.0 rad/sec for 15.0 seconds and then slows to a stop in 12.0 second with a constant angular deceleration. What is the total acceleration of a point 4.0 cm from the center at the time 2.0 seconds from the start?
A. .450 m/s^2
B. .314 m/s^2
C. .215 m/s^2
D. .165 m/s^2
E. .100 m/s^2
Does anyone know the answer and can you provide work to prove this answer?
Explanation / Answer
at = alpha.r = 1 x 0.04 = 0.04 m/s2
ac = w^2.r = (1 x 2)^2 . 0.04 = 0.16 m/s2
atotal = sqrt(at^2 + ac^2 ) = 0.165 m/s2 Ans . D
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.