Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Explore the elements required for an activity to be treated as passive and revie

ID: 2483905 • Letter: E

Question

Explore the elements required for an activity to be treated as passive and review the rules for identifying an activity., 5 -Identify the tests for material participation. Department A generates net income of $70,000, and Department B generates a net loss of $58,000. Forrester participates 800 hours in the operations of Department A and 300 hours in the operations of Department B. If Forrester is allowed to treat the departments as components of a single activity, calculate the amount of the Department B loss that can be offset against the income from Department A in the current year.

Explanation / Answer

Forrester treats the dpartments as components of a single activity.

Net loss in department B = $58000

Total Activity in both the departments = 800+300 = 1100 hours

Net loss per activity = 58000/1100

= $52.7272

Amount of loss that can be offset against the income from department A in the current year = 52.7272*800 hours

= $42182

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote