Explore the elements required for an activity to be treated as passive and revie
ID: 2465460 • Letter: E
Question
Explore the elements required for an activity to be treated as passive and review the rules for identifying an activity., 5 - Identify the tests for material participation. Department A generates net income of $70,000, and Department B generates a net loss of $58,000. Forrester participates 800 hours in the operations of Department A and 300 hours in the operations of Department B. If Forrester is allowed to treat the departments as components of a single activity, calculate the amount of the Department B loss that can be offset against the income from Department A in the current year.
Explanation / Answer
Department A generates net income = $70,000
Department B generates a net loss $58,000
Total income generate treating deparments as component of single activity = 12000
Forrester participates in the operations of Department A = 800 hours
Participates in the operations of Department B = 300 hours
Total hours = 1100
If Forrester is allowed to treat the departments as components of a single activity, then
Amount of the Department B loss that can be offset against the income from Department A in the current year = 42182
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.