Gladstone Company tracks the number of units purchased and sold throughout each
ID: 2409292 • Letter: G
Question
Gladstone Company tracks the number of units purchased and sold throughout each accounting period but applies its inventory costing method at the end of each period, as if it uses a periodic inventory system Assume its accounting records provided the following information at the end of the annual accounting period, December 31 Transactions Units Unit Cost 1,500 $40 Beginning inventory, January 1 Transactions during the year: a. Purchase, January 30 b. Sale, March 14 ($100 each) C. Purchase, May 1 d. Sale, August 31 ($100 each) 2,900 (1,150) 1,600 (1,600) 52 70 Assuming that for Specific identification method (item 1d) the March 14 sale was selected two-fifths from the beginning inventory and three-fifths from the purchase of January 30. Assume that the sale of August 31 was selected from the remainder of the beginning inventory, with the balance from the purchase of May Required 1. Compute the amount of goods available for sale, ending inventory, and cost of goods sold at December 31 under each of the following inventory costing methods: (Round intermediate calculations to 2 decimal places and final answers to the nearest whole dollar amount.) Amount of Goods Available for Sale Ending Inventory Cost of Goods Sold a. Last-in, first-out b. Weighted average cost C. First-in, first-out d. Specific identificationExplanation / Answer
Ending inventory = 6000 - (1150+1600) = 3250
Weighted average cost = 322800 / 6000 = 53.80
a) Last in, first out =
Amount of goods available for sale = 322800
Ending inventory = (1500 * 40) + ( 1750 * 52 ) = 151000
Cost of goods sold = Amount of goods available for sale - Ending inventory
= 322800 - 151000
= 171800
b) Weighted average cost
Amount of goods available for sale = 322800
Ending inventory = 3250 * 53.8 = 174850
Cost of goods sold = Amount of goods available for sale - Ending inventory
= 322800 - 174850
= 147950
c) First in, First out
Amount of goods available for sale = 322800
Ending inventory = (1650 * 52) + (1600 * 70) = 197800
Cost of goods sold = Amount of goods available for sale - Ending inventory
= 322800 - 197800
= 125000
d) Specific identification
Amount of goods available for sale = 322800
Ending inventory = [(1500 - 460 - 1040)* 40] + [(2900 - 690)* 52] + [(1600 - 560) * 70] = 187720
Cost of goods sold = Amount of goods available for sale - Ending inventory
= 322800 - 187720
= 135080
Unit Unit Cost Total Beginning Inventory 1500 40 60000 January 30 Purchase 2900 52 150800 May 1 Purchase 1600 70 112000 Total 6000 322800Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.