Dubai Company is constructing a building. Construction began on January 1, 2018
ID: 2404527 • Letter: D
Question
Dubai Company is constructing a building. Construction began on January 1, 2018 and was completed on December 31. Expenditures were
January 1,2018 - $300,000
April 1 - $450,000
September 1 - $300,000
December 31 - $450,000
Dubai company had $5000,000; 12% in note payable.
a. What are the weighted-average accumlated expenditures?
b. What is the weighted-average interest rate used for interest capitalization purposes?
c. What is the avoidable interest for Dubai Company?
d. What amount of interest should be charged to expense?
e. What is the total cost of the project for Dubai company?
Explanation / Answer
Ans
a)Jan.1 - $300,000×12/12=$300,000
April 1-$450,000×9/12=$337,000
September 1-$300,000×4/12=100,000
Dec.31-$450,000×0/12=0
Weighted-average Accumulated Expenditures are=$(300,000+337,000+100,000+0)=$7,37,500
For answering b,c , d and e
Question is incomplete
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.