Debra works on the assembly line of a manufacturing company where she installs a
ID: 2379260 • Letter: D
Question
Debra works on the assembly line of a manufacturing company where she
installs a component part for one of the company's products. She is paid
$16 per hour for regular time, and time and a half for all work in excess
of 40 hours per week. Debra's employer offers fringe benefits that cost the company $3 for each hour of employee time (both regular and overtime). During a given week, Becky works 42 hours but is idle for 3 hours due to materials shortages. The company treats all fringe benefits relating to direct labor as added direct labor cost and the remainder as part of manufacturing overhead. The allocation of Debra's wages and fringe benefits for the week between direct labor cost and manufacturing overhead would be which of the following?
a. Direct Labor: $624 / Manufacturing Overhead: $190
b. Direct Labor: $741 / Manufacturing Overhead: $73
c. Direct Labor: $688 / Manufacturing Overhead: $126
d. Direct Labor: $672 / Manufacturing Overhead: $142
Explanation / Answer
c. Direct labor $688/Manufacturing overhead $126
weekly hours =40 hours
hourly rate =$16
overtime =time and half for all work in excess
Becky worked for 42 hours
so his direct labor is
for 40 hours @16 per hour= 40*16=$640
for 2 hours @$24 per hour= 2*24 =$48
=688
Fringe benefits @$3 per employee hour
so for 42 hours the benefits=42*3=$126
So the answer is C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.