Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Debbie is playing with two rubber balls; ball A has a mass of 0.440kg and ball B

ID: 2065541 • Letter: D

Question

Debbie is playing with two rubber balls; ball A has a mass of 0.440kg and ball B has a mass of 0.620 kg.
She rolls ball A with a speed of 3.40 m/s and it collides head-on with ball B which is initially at rest.
Find the speed and direction of each ball after the collision when the collision is perfectly elastic and the direction of ball A moving initially is positive.

ball B m/s
ball A m/s

Explanation / Answer

Debbie is playing with two rubber balls; ball A has a mass of 0.440kg and ball B has a mass of 0.620 kg. She rolls ball A with a speed of 3.40 m/s and it collides head-on with ball B since it is a elastic collision v2-v1=u1-u2 =>v2-v1=3.4-0 =>v2-v1=3.4 =>v1=v2-3.4 ---(1) m1u1+m2u2=m1v1+m2v2 =>0.44*3.4 + 0 = 0.44v1 + 0.62v2 ---(2) substituting eq (1) in eq(2) we get =>0.44(v2-3.4) +0.62v2 = 0.44*3.4 =>1.06v2 = 0.44*6.8 =>v2=2.82m/sec velocity of ball B is 2.82m/s in +ve direction => v1 = -0.58 =>velocity of ball A is 0.58m/sec in -ve direction

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote