Demonstration Problem (Question 1) The Power Tool Division of ABC Hardware sells
ID: 2340770 • Letter: D
Question
Demonstration Problem (Question 1) The Power Tool Division of ABC Hardware sells one product, Jig Saw, and has the following data for the second quarter: 1,200 units $150 Units of output Price per unit Variable cost per unit Total fixed costs 48,000 Required: Determine I. Quarterly operating profit when 1,200 units are sold. 2. Break-even volume in units and sales dollars. 3. Contribution margin ratio. 4. Sales dollars and units needed to generate an operating profit of $57,000. Number of units sold that would produce an operating profit of 15% of sales dollars.Explanation / Answer
1.) Quaterly operating profit = annual operating profit / 4
Sales 1200 x 150 = 180,000
Less: variable cost 1200 x 90 = 108,000
Contribution 72,000
Less: Fixed cost. 48,000
Operating income 24,000
Quaterly operating income = 24,000/4 = 6,000
2.) Break even (units) = Fixed cost/(selling price - variable cost)
48,000/(150-90)
= 800 units
Break even (sales dollar) = fixed cost/contribution margin
48,000 ÷ [(150 - 90)/160]
= 48,000 ÷ 40% = 120,000
3.) Contribution margin ratio = (sales - variable cost)/sales
= (150 - 90)/150 = 40%
4.) Units to be sold = (fixed cost + desired operating profit)/contribution
= (48,000+57,000)/60 = 1750 units
Sales dollar = units x selling price
= 1750 x 150 =$262,500
5.) Let 'x' be the number of unit
(150x - 90x) - 48,000 = 15% of 150x
60x - 48,000 = 22.5x
x = 48,000/37.5
x = 1280 units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.