A mass of 0.3kg is suspended from a spring of stiffness 200Nm^-1. If the mass is
ID: 2320959 • Letter: A
Question
A mass of 0.3kg is suspended from a spring of stiffness 200Nm^-1. If the mass is displaced by 10mm from its equilibrium position and released, for the resulting vibration, calculate: A) (i) the frequency of the vibration (ii) the maximum velocity of the mass during the vibration (iii) the maximum acceleration of the mass during the vibration (iv) the mass required to produce double the maximum velocity calculated in (ii) using the same spring and initial deflection. B) plot a graph of acceleration against displacement (x)(for values of x from x=-10mm to x=+10mm)
Explanation / Answer
solution
1)
F= 1 / (2) x (200/0.3) = 4.11Hz
Then I found the Angular Freq using = (200/0.3) = 25.82 rads -1
A = diplacement
= Angular Freq
k = Spring Stiffness
2)
Vmax = A x = 0.258 m/s-1
3)
Amax = ^2 x A = 6.67 m/s-2
4)
Mass required:
M = k / ^2 = 200 / 51.63977795^2 = 0.075 kg = 750e-3 Kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.