A mass m1 hangs from a spring k N/m and is in a static equilibrium. A second mas
ID: 1854732 • Letter: A
Question
A mass m1 hangs from a spring k N/m and is in a static equilibrium. A second mass m2 drops through a height h and sticks to m1 without rebound, as shown in the accompanying figure. Determine the subsequent motion. What will be the maximum amplitude of this motion when the masses, stiffness and the height of drop have the following values? Case 1: m1 = 10.5 kg m2 = 20.4 kg k = 25kN/m h = 35 cm Case 2: m1 = 20.4 kg m2 = 10.5 kg k = 25kN/m h = 35 cm Case 3: m1 = 20.4 kg m2 = 10.5 kg k = 27.5kN/m h = 35 cm Case 4: m1 = 20.4 kg m2 = 10.5 kg k = 25kN/m h = 70 cmExplanation / Answer
without figure vibration is nothing. so please upload it.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.