A mass m1 = 8.99 kg at rest on a horizontal frictionless surface and connected t
ID: 2058195 • Letter: A
Question
A mass m1 = 8.99 kg at rest on a horizontal frictionless surfaceand connected to a wall by a spring with k = 70.0N / m collides with a second mass m2 = 5.00 kg that moves to the right to v0 = 17.0 m / s, the and stick togethera) What is the maximum compression of the spring
b) How much time elapses after the collision for the spring reaches its maximum compression
Hope you can help me
A mass m1 = 8.99 kg at rest on a horizontal frictionless surfaceand connected to a wall by a spring with k = 70.0N / m collides with a second mass m2 = 5.00 kg that moves to the right to v0 = 17.0 m / s, the and stick together
a) What is the maximum compression of the spring
b) How much time elapses after the collision for the spring reaches its maximum compression
Hope you can help me
A mass m1 = 8.99 kg at rest on a horizontal frictionless surfaceand connected to a wall by a spring with k = 70.0N / m collides with a second mass m2 = 5.00 kg that moves to the right to v0 = 17.0 m / s, the and stick together
a) What is the maximum compression of the spring
b) How much time elapses after the collision for the spring reaches its maximum compression
Hope you can help me
Explanation / Answer
by conservation of energy
1/2 m2v2 =kx
(1/2)*5*172 = 70 x
x= 10.32 m
b) time period of the oscillations = 2k/m = 270/(13.99) = 14 seconds
from initial position to maximum compression represents 1/4th of the time period
therefore time taken = 14/4 = 3.5 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.