5910 HYS1441 Spring2016 w11 vibaons and waves Problem 11.22 below) She fires a b
ID: 2310303 • Letter: 5
Question
5910 HYS1441 Spring2016 w11 vibaons and waves Problem 11.22 below) She fires a bulet into a 4.268 kg wooden block resting on a smooth surface, and altached to a spring of spring constant k 1640 N/m The bullet, whose mass 7 870 & mares embedded n the wooden block She measures the maximum distance that the block compresses the spring to be 9 460 cm Egure 1) Part A What is the speed s of the bulletr? Express your answer to four significant figures and include the appropriate units Value Units MyAnswers GetUp mCortara. Ask me 7 YU N NM ctrfExplanation / Answer
From energy conservation:
.5mv^2=.5kx^2
x=9.46cm, m=7.870gm, k=164N/m
v=186m/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.