A proton moves in the magnetic field B ?=0.40 i ^T with a speed of 1.0×10 7 m/s
ID: 2310224 • Letter: A
Question
A proton moves in the magnetic field B?=0.40i^T with a speed of 1.0×107 m/s in the directions shown in the figure.
Part A
In Figure (a), what is the magnetic force F? on the proton? Give your answers in component form.
Express vector F? in the form of Fx , Fy , Fz , where the x , y , and z components are separated by commas.
Part B
In Figure (b), what is the magnetic force F? on the proton? Give your answers in component form.
Express vector F? in the form of Fx , Fy , Fz , where the x , y , and z components are separated by commas.
Please show all work and steps clearly, thank you.
Explanation / Answer
Part A
F=qvBsin (theta)
=(1.602*10^-19)(1*10^7 m/s k^)(0.40T i^)sin45
=0.458*10^-12 N j^
b)
F=qvBsin (theta)
=(1.602*10^-19)(1*10^7 m/s -j^)(0.40Ti^)sin270
= 0.648 N k^ (in positive z direction.)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.