A proton is released from rest in a uniform electric field of magnitude 8000 V/m
ID: 1427735 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
i)
VAB = E*d = 8000*0.5 = 4000 V
ii)
change in energy dU = dV*q = 4000*1.6*10^-19 = 6.4*10^-16 J
iii)
W = F*d = E*q*d = 8000*1.6*10^-19*0.5 = 6.4*10^-16 J
iV)
from work energy theorem
work = change in KE
dK = 6.4*10^-16 J
v)
initial kiknetic energy k1 = 0
final kinetic energy K2 = 0.5*m*v^2
0.5*m*v^2 = 6.4*10^-16
0.5*1.67*10^-27*v^2 = 6.4*10^-16
v = 8.75*10^5 m/s <<<<--------answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.