A proton is released from rest in a uniform electric field of magnitude 355 N/C.
ID: 2044291 • Letter: A
Question
A proton is released from rest in a uniform electric field of magnitude 355 N/C.
(a) Find the electric force on the proton.
magnitude____________N
direction: ___________
---Select---1. in the direction of the electric field.2. in the opposite direction of the electric field. 3.The magnitude is zero.
(b) Find the acceleration of the proton.
magnitude ________m/s^2
direction :________
---Select--- 1.in the direction of the electric field.2. in the opposite direction of the electric field.3. The magnitude is zero.
(c) Find the distance it travels in 2.14 µs.
______ cm
Explanation / Answer
F =1.6e-19 * 355 = 5.6e-17 N in the direction of the electric field. b. a = 5.6e-17 / [ 1.6e-27 = 3.3e10 n the direction of the electric field c. x = 0.5 * 3.3e10 * [ 2.14e-6 ] ^2 x = 7.7 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.