A converging lens with a focal length of 6.60cmforms an image of a 3.40mm -tall
ID: 2301983 • Letter: A
Question
A converging lens with a focal length of 6.60cmforms an image of a 3.40mm -tall real object that is to the left of the lens. The image is 1.40cm tall and erect.
Part A
Where are the object and image located?
Enter your answer as two numbers separated with a comma.
SubmitMy AnswersGive Up
A converging lens with a focal length of 6.60cmforms an image of a 3.40mm -tall real object that is to the left of the lens. The image is 1.40cm tall and erect.
Part A
Where are the object and image located?
Enter your answer as two numbers separated with a comma.
s, s? = cmSubmitMy AnswersGive Up
Explanation / Answer
apply -1/f = 1/u +1/v
magnification m = -v/u = -(-1.4/3.4) = 0.4117
v = 0.4117u
so apply f = uv(u+v)
f = u * 0.4117 u/(1.4117u)
f = 0.4117u/1.4117
u = 1.4117 *6.6/0.4117
u = 22.63 cm
v = 0.4117*22.63
v = 9.3177 cm
so s.s' = 22.63cm, 9.31 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.