A converging lens has a focal length of 13.5cm . For each of two objects located
ID: 2298737 • Letter: A
Question
A converging lens has a focal length of 13.5cm . For each of two objects located to the left of the lens, one at a distance of s1 = 20.0cm and the other at a distance of s2 = 4.50cm , determine
A. the image position
S1=?
s2=?
B. the magnification
m1=?
m2=?
C. whether the image is real or virtual
a.Both images are real.
b.The image of the first object is real and the image of the second object is virtual.
c.The image of the first object is virtual and the image of the second object is real.
d.Both images are virtual.
D. whether the image is errect or inverted
a.Both images are erect.
b.The image of the first object is erect and the image of the second object is inverted.
c.The image of the first object is inverted and the image of the second object is erect.
d.Both images are inverted.
Please explain I really confused on this :/. Thank you!
Explanation / Answer
1/S + 1/S' = 1/F===>S' = (SF)/(S-F)
A)
1/20 + 1/S1' = 1/13.5
S1' = (20*13.5)/(20-13.5) = 41.5385 cm
S2' = (4.5*13.5)/(4.5-13.5) = ?6.75 cm
B) m1 = -S1'/S1 = (-41.5385/20) = ?2.0769
m2 = S2'/S2 = 6.75/4.5 = 1.5
C) b.The image of the first object is real and the image of the second object is virtual.
D) The image of the first object is inverted and the image of the second object is erect.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.