A magnetic field of 0.45 g is directed straight down, perpendicular to the plane
ID: 2301875 • Letter: A
Question
A magnetic field of 0.45 g is directed straight down, perpendicular to the plane of a circular coil of wire that is made up of 250 turns and has a radius of 20 cm. (a) if the coil is stretched, in a time of 15 ms, to a radius of 30 cm, calculate the emf induced in the coil during the process. (B) assuming the resistance of the coil is a constant 25 ohms, what is the induced current in the coil during the process.(c) what is the direction of the induced current in the coil (clockwise or counterclockwise)
Explanation / Answer
A) emf e = N*B*dA/dt = 250*0.45*10^-4*pi*(0.3^2-0.2^2)/15*10^-3 = 0.118 V...
B) i = e/R =0.118/25 = 4.713 mA..
C) according to lenz's law the current shold be in counter clockwise to ppose the increase of magnetic flux
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.