A magnetic field B= 1.3x10 -3 T pointing directly into the screen is used to pro
ID: 2139355 • Letter: A
Question
A magnetic field B= 1.3x10-3 T pointing directly into the screen is used to protect a wall from damage due to incident particles of mass m = 3x10-27 kg, positive charge q = 1.6x10-19 C, and velocity v = 2x104 m/s as shown. The width of the region within which the magnetic field exists is L.
The thickness L of the region with the magnetic field must be larger than some thickness in order that the charged particles do not strike the wall.
L =
A magnetic field B= 1.3x10-3 T pointing directly into the screen is used to protect a wall from damage due to incident particles of mass m = 3x10-27 kg, positive charge q = 1.6x10-19 C, and velocity v = 2x104 m/s as shown. The width of the region within which the magnetic field exists is L. The thickness L of the region with the magnetic field must be larger than some thickness in order that the charged particles do not strike the wall. What is the thickness? L =Explanation / Answer
the velocity of charged partical and magnetic field are making 90 degree angle. So the path of the particle will be a circle in the plane perpendicular to B.
In order to protect the wall from damage the L must be greate than the radius of the circular path formed by the partical. So Lmin = radius of circle;
The centripetal force of the particle is provided by magnetic force so
Fmagnetic = mv^2 / r
so qvB = mv^2 / r
so r = mv/qB = (3*10^-27 * 2*10^4) / (1.6*10^-19 * 1.3*10^-3) = 0.28846 m
so L must be greate than 0.28846 meter
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.