A magnetic field of 0.113 T exists in the region enclosed by a solenoid that has
ID: 1302766 • Letter: A
Question
A magnetic field of 0.113 T exists in the region enclosed by a solenoid that has 274 turns and a diameter of 7.72 cm. Within what period of time must the field be reduced to zero if the average magnitude of the induced emf within the coil during this time interval is to be 9.94 kV? Answer in units of s A two-turn circular wire loop of radius 0.514 in lies in a plane perpendicular to a uniform magnetic field of magnitude 0.314 T. If the entire wire is reshaped from a two- turn circle to a one-turn circle in 0.15 s (while remaining in the same plane), what is the magnitude of the average induced emf E in the wire during this time? Use Faraday's law in the form E = Delta(N Phi)/Delta t. Answer in units of VExplanation / Answer
1.
Area of solenoid
A=pi*d2/4 =pi*0.07722/4
A=4.681*10-3m2
Induced emf
E=NBA/t
=>t =NBA/E =274*0.113*4.681*10-3/(9.94*103)
t=1.458*10-5s
2.
Number of turns
N=L/2pir
=>L=N*2pir =2*2pi*0.514
L=6.46 m
Area of Circular loop
A=pi*r2=pi*0.5142=0.83 m2
Total area of 2 circular loops
A1=2*0.83=1.66 m2
radius of single loop circle
r=L/2pi =6.46/2pi =1.028 m
A2=pi*1.0282=3.32m2
Initial Flux
X=phi
X1=BA1 =0.52124 Wb
Final Flux
X2=BA2 =1.04248
Induced emf
E=-N(dX/dt) =1*(1.04248-0.52124)/0.15
E=-3.475 Volts
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.